۱۳۸۸ اسفند ۹, یکشنبه

کتاب مقدّس (26)

یکی نیست بپرسه تو این بین و بساط، چرا این‌قدر «کتاب ِ مقدّس» گرون شده. ترجمه‌ی ِ قدیم ِ کتاب، چاپ ِ قدیم‌اش، تو دست‌دوم فروشیای ِ انقلابْ از سی تا پنجاه هزار تومن فروخته می‌شه. چاپ ِ جدید ِ همین ترجمه، که توسط ِ انتشارات ِ ایلام (در انگلستان) چاپ شده، پانزده تا بیست‌وپنج هزار تومنه.
انواع ِ نسخه‌های ِ کهنه‌ی ِ ترجمه‌های ِ انگلیسی ِ کتاب، که به نظرم سال تا سالْ احدالناسی سراغ‌شون نمی‌ره، با قیمت‌های ِ ده تا پنجاه هزار تومن، تو دست دوم فروشیای ِ انقلابْ داره خاک می‌خوره.
انتشارات ِ اساطیر، انگار کتاب مقدس ِ گنده‌ش خیلی پرفروش و پرخواننده بوده، قیمت ِ جدیدش رو زده چهل‌وپنج هزار تومن.
انتشارات ِ مولی (مولا)، همون چاپ ایلامه رو که دست‌فروشا می‌دن پونزده تومن، می‌فروشه بیست‌وپنج تومن.
این قیمتا به خاطر ِ چیه؟ شاید چون این کتاب، فَت و فراوان در دسترس نیست این‌طوریه. ولی خیر. انواع نسخه‌های ِ بالا، و نسخه‌های ِ جدیدتر (چاپ‌های ِ کوچک و بزرگ ِ ترجمه‌ی ِ تفسیری، ترجمه‌ها‌ی ِ پیروز سیار و ...) به‌وفور تو خیابون ِ انقلاب ریخته.
احتمالن این کتاب، در مملکت ِ اسلامی اون‌قدر پرخواننده‌ س که بیش‌تر ِ دست‌فروشا دارن‌اش؛ و احتمالن خوب پولی توشه. خدا لعنت کنه کسایی رو که دارن از کلام خدا این‌طور پول در‌می‌آرن! من از قدیم و ندیم از این دست‌دوم فروشا شاکی بودم، ولی فکر می‌کنم، در حال ِ حاضر، این جماعت، یابو ورشون داشته. به نظرم تو دوره‌ی هشت ساله‌ی ِ خاتمی، اوضاع ِ اینا خیلی بی‌ریخت شده بود، ولی هر وقت سانسورْ وحشی می‌شه، اینا هم یابو ورشون می‌داره.
نسخه‌های ترو تمیز ِ بایبلْ در غربستان زیر صد دلاره؛ نسخه‌های ِ جلد چرمی با مخلفات، چندزبانه، دایرة‌المعارف و پژوهش، با کیفیت و بدون ِ غلط؛ (من فقط می‌بینم و اشک می‌ریزم):
و دیدم بر دست راست تخت‌نشین، کتابی را که مکتوب است از درون و بیرون، و مختوم به هفت مُهر. 2 و فرشته‌ای قوی را دیدم که به آواز بلند ندا می‌کند که «کیست مستحق اینکه کتاب را بگشاید و مُهرهایش را بردارد؟» 3 و هیچ‌کس در آسمان و در زمین و در زیر زمین نتوانست آن کتاب را باز کند یا بر آن نظر کند. 4 و من بشدت می‌گریستم زیرا هیچ‌کس که شایستۀ گشودن کتاب یا خواندن آن یا نظر کردن بر آن باشد، یافت نشد.
یک‌شنبه 9/ 12/ 1388

هیچ نظری موجود نیست: